درباره مگس پران چشم

مگس پران چشم چیست ؟ ممکن است گاهی اوقات در هنگام نگاه به اجسام ، با ذراتی مشابه گرد و غبار، ، لکه ها ، احساس حرکت حشرات در جلوی چشم یا به شکل تار مو در جلوی دید خود مواجه شوید بدین صورت که حتی در هنگام پلک زدن نیز چون سایه ای کوچک در مقابل چشمان شما قرار خواهند داشت به این عارضه مگس پران چشم یا اصطلاحا فلوتر اطلاق می شود. ( چشم پزشک و سلامت چشم )

مگس پران چشم به نحوی است که با حرکت چشم فرد شروع به حرکت می کند اما فرد قادر به تعقیب آن ها با چشم خود نخواهد بود.

مگس پران چشم

علل مگس پران چشم

به طور کلی مگس پران چشم در اثر افتادن سایه ای از تجمعات مایع زجاجیه یا خون بر روی شبکیه رخ می دهد.

زجاجیه ، ماده شفاف ژله مانند است که در داخل چشم و پشت عدسی واقع شده و زمانی که قوام آن کاهش و از محل خود جدا شود به شکل مگس پران مشاهده می گردد.

این عارضه در بسیاری از موارد در اثر افزایش سن رخ می دهد.

در مواردی نیز به دنبال ضربه به چشم رخ می دهد.

معمولا در سنین پایین به دلیل قوام بالاتر و توزیع یکنواخت رشته های کلاژن کمتر رخ می دهد یا ممکن است زمان طولانی تری بعد از ضربه به چشم ، فرد دچار این ضایعه گردد.

آیا مگس پران چشم ، خطرناک است ؟

همیشه باید مگس پران چشم را هشداری مهم در نظر گرفت زیرا می تواند نشان دهنده عارضه ای مهم در شبکیه چشم باشد. بنابراین در صورت بروز باید حتما به چشم پزشک مراجعه نمود مگر اینکه در معاینات انجام شده و بررسی کامل شبکیه ، بی خطر بودن آن و عدم وجود ضایعه همراه تایید گردد.

آیا مگس پران چشم نیازمند درمان است ؟

در بسیاری از موارد مگس پران ممکن است تنها به دلیل جداشدگی زجاجیه بدون آسیب پرده چشم یا شبکیه باشد که در این موارد هیچ گونه اقدام درمانی بجز پیگیری مرتب لازم نمی باشد، حتی ممکن است سال های طولانی در چشم بیمار باقی بماند و هیچ نوع عارضه ای را برای او در پی نداشته باشد.

در این موارد ممکن است به مرور زمان مغز به دیدن تصویر آن عادت کند و فرد کاهش در شدت علائم را ذکر کند.

گاهی اوقات مگس پران علامتی است که نشان دهنده بروز ضایعه ای در شبکیه است.

ایجاد سوراخ در شبکیه ، پارگی شبکیه و خونریزی عروق آن می تواند در ابتدا خود را به صورت مگس پران بروز دهند.

با توجه به اینکه این ضایعات ممکن است به سمت پارگی کامل شبکیه پیشرفت نمایند حتما نیازمند مداخله درمانی هستند که در موارد سوراخ کوچک یا پارگی محدود شبکیه درمان با لیزر و در موارد پیشرفته و تهدید کننده بینایی نیاز به جراحی می باشد.

در مورد مگس پران هایی که عارضه شبکیه را به دنبال ندارند نیز با توجه به کششی که جداشدگی زجاجیه بر روی شبکیه در نواحی آن ایجاد می کند و احتمال بروز عارضه شبکیه در آینده وجود دارد حتما پیگیری در فواصل منظم یا در صورت هر گونه تغییر در علائم بیمار انجام خواهد شد.