آستیگماتیسم

آستیگماتیسم چیست؟ وجود یک نقص در لنز چشم یا انحنای قرنیه موجب ایجاد آستيگماتيسم می شود. به طور معمول، قرنیه و لنز به شکل یک منحنی است که در جهت های مختلف، انحنای آن یکسان می باشد که این حالت باعث فوکوس نور بر روی شبکیه چشم می گردد.

اگر قرنیه یا لنز به صورت یکنواخت صاف و منحنی نباشد، اشعه های نور به درستی در یک نقطه جمع نمی شوند. چشم پزشکان به این مشکل خطای انکساری آستیگمات می گویند.

آستیگماتیسم

این اشکال در انحنا می تواند در سطح قرنیه یا لنز باشد اما در هر صورت دید شما برای اشیاء نزدیک و دور، تار خواهد کرد.

ممکن است همراه با آستیگمات سایر خطاهای انکساری شامل نزدیک بینی و دوربینی نیز وجود داشته باشند.

بزرگسالان مبتلا بهآستيگماتيسم اکثراً متوجه افت دید و کاهش کیفیت بینایی خواهند شد اما ممکن است کودکان علی رغم عیب انکساری و آستیگمات شدید شکایتی نداشته باشند و متوجه تاری دید خود نباشند. در یک چشم طبیعی قرنیه و لنز پرتو های نور را روی شبکیه چشم متمرکز می کنند درآستيگماتيسم، قسمتی از تصاویر در جلو یا پشت شبکیه چشم متمرکز شده و اشیاء نزدیک و دور هر دو تار خواهند شد.

آستیگماتیسم اصلاح نشده می تواند بر عملکرد کودک در مدرسه و حتی ورزش تأثیر بگذارد، از این رو انجام معاینه چشم در کودکان بسیار ضروری می باشد .

علت آستيگماتيسم در بسیاری موارد مشخص نیست اما توارث می تواند در ایجاد آن موثر باشد. آستیگماتیسم می تواند پس از بیماری های چشمی ، آسیب چشم یا جراحی ایجاد شود.

لازم به ذکر است که بر خلاف باور بسیاری افراد تماشای تلوزیون در فاصله کم یا مطالعه در نور کم، تاثیری در ایجاد آن ندارد.

آستیگماتیسم

علائم آستیگماتیسم

علائم آستیگماتیسم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • تاری دید
  • خستگی چشم
  • سردرد
  • ریز کردن چشم ها جهت دیدن تصاویر
  • ناراحتی چشم

وجود این علائم لزوما به معنای این نیست که چشم شما آستیگمات است‌. لذا در صورت وجود این علائم باید به چشم پزشک خود مراجعه کنید تا با انجام معاینات کامل ، علت ایجاد علائم مشخص گردد .