نکات و مراقبت های بعد از جراحی پلک

افرادی که تمایل به جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی دارند ؛ با مطالعه مقاله پیش رو ، اطلاعات کافی در خصوص مراقبت های بعد از جراحی پلک را دریافت خواهند نمود و با بکارگیری این دستورالعمل ها علاوه بر کسب نتایج رضایت بخش از انجام این عمل جراحی ، خواهند توانست دوران بهبودی خود را نیز بهتر و راحت تر پشت سر بگذارند.

 • افراد بعد از جراحی پلک باید نسبت به مصرف داروهای تجویز شده دقت کافی داشته و آن ها را در زمان تعیین شده مصرف کنند.
 • از آرایش کردن چشم ها باید تا زمانی که از سوی پزشک ، مشخص می شود خودداری گردد.
 • به طور کلی در پایان جراحی پلک ، جراح معالج شما به منظور بستن برش های جراحی در پلک بالا ، بخیه های غیر قابل جذب را مورد استفاده قرار می دهد.

طبیعتا در صورت استفاده از بخیه های غیر قابل جذب باید در روز تعیین شده توسط جراح ، نسبت به کشیدن بخیه ها اقدام نموده و به مطب پزشک مراجعه نمود.

بر خلاف تصور بسیاری استفاده از بخیه های غیر قابل جذب در پلک بالا نسبت به بخیه های جذب شونده به دلیل بهبود سریع تر زخم و التهاب کمتر ارحج می باشد.

در جراحی پلک پایین که بدون برش پوستی و از پشت پلک انجام می شود از بخیه های جذب شونده استفاده می شود که نیازی به خارج نمودن آن ها نخواهد بود.

مراقبت های بعد از جراحی پلک

سایر دستورات و مراقبت های بعد از جراحی پلک

 • وجود ورم و کبودی بعد از عمل جراحی پلک ، امری بدیهی بوده و از شایع ترین عوارض این جراحی به شمار می رود که نگران کننده نیست و عموما افراد بعد از این عمل جراحی با کبودی و تورم در ناحیه پلک های خود مواجه خواهند بود هر چند میزان آن در افراد مختلف متفاوت می باشد.
 • جهت تسریع کاهش ورم و کبودی ناشی از عمل در ۲۴ تا ۴۸ ساعت اول از کمپرس سرد و به دنبال آن از کمپرس گرم استفاده خواهد شد.
 • بعضی از افراد بعد از جراحی پلک ، ممکن است با خشکی نسبی چشم روبرو شوند ؛ این موضوع نباید در آن ها ایجاد نگرانی نماید زیرا امری طبیعی بوده و به صورت گذرا ایجاد می شود.

لازم به ذکر است در راستای رفع خشکی چشم ناشی از جراحی پلک ، می توان از قطره های اشک مصنوعی استفاده نمود.

 • افراد در روز های اول پس از عمل بلفاروپلاستی بهتر است در هنگام خواب و در مواقع استراحت ، سر خود را به گونه ای بر روی بالش قرار دهند که صورت آن ها با بالش تماس نداشته و فشاری بر چشم آن ها وارد نگردد.
 • توصیه می شود بعد از جراحی پلک تا چند روز در هنگام استراحت سر نسبت به بدن کمی بالاتر و در زاویه 30 درجه قرار گیرد تا بدین ترتیب جذب مایعات میان بافتی ، تورم و روند بهبودی تسریع گردد.
 • از انجام ورزش های سنگین و فعالیت های شدید بدنی و همچنین بلند کردن اجسام با وزن بالا در هفته های ابتدایی پس از عمل به دلیل اختلال در روند بهبود باید خودداری نمود ، این رو توصیه می گردد افراد تا 3 هفته بعد از جراحی پلک ، از انجام موارد مذکور خودداری نمایند.
 • مصرف مشروبات الکلی و مواد مخدر ، در دوره نقاهت جراحی پلک ممنوع می باشد ؛ زیرا این موارد می توانند به تنگ شدن عروق خونی منجر شده و از ترمیم بافت های آسیب دیده ممانعت به عمل آورند.
 • داشتن تغذیه مناسب و استفاده روزانه از میوه و سبزیجات و استفاده از مواد حاوی ویتامین c و روی در بهبود زخم بسیار موثر خواهد بود .
 • در هفته های اول پس از جراحی استفاده از عینک آفتابی در محیط بیرون و عدم قرار گیری در نور شدید افتاب به بهبود سریع تر محل جراحی کمک خواهد نمود.

رعایت مراقبت های بعد از جراحی پلکمی تواند در کوتاه تر شدن دوران نقاهت و کسب نتایج ایده آل از این عمل جراحی ، نقشی موثر ایفاء کند.