لازک

لازک نوعی شیوه جراحی لیزری چشم است که برای رفع عیوب انکساری چشم مانند دوربینی ، نزدیک بینی و آستیگماتیسم مورد استفاده قرار می گیرد. در این جراحی ، از لیزر اکسایمر برای شکل دهی قرنیه و اصلاح بینایی استفاده می شود. این عمل با اصلاح سطح قرنیه و تابش لیزر به سطح چشم ، به بیمار کمک می کند بدون استفاده از لنز یا عینک دید واضح به دست آورد. به گفته دکتر سیامک ریاضی ، فوق تخصص چشم در گیلان ، روش لازک بر خلاف استفاده از لنزهای تماسی ، درمان دائمی شماره چشم می باشد.

لازک - دکتر ریاضی

در لازک بدون نیاز به بیهوشی و فقط با بی حسی موضعی ، بافت پوششی سطح قرنیه یا لایه اپی تلیوم که متشکل از ۴ تا ۵ لایه سلول به ضخامت تقریبی ۵۰ میکرون است ، برداشته می شود. این عمل برای افرادی که ضخامت قرنیه کمی دارند مناسب است. استفاده مرتب و طبق برنامه از قطره های چشمی در تثبیت شماره چشم بعد از جراحی موثر است. یکی از اصولی که در هفته های ابتدایی بعد از عمل باید رعایت کرد خودداری از نگاه کردن طولانی مدت به وسایلی مانند موبایل ، کامپیوتر و کتاب می باشد.

شرایط انجام جراحی لازک

 • حداقل سن ۱۸ سال
 • ثابت بودن نمره چشم به مدت ۶ ماه
 • آب مروارید یا التهاب چشمی شدید نداشته باشد
 • فرد در دوران بارداری و شیردهی نباشد
 • قوز قرنیه نداشته باشد
 • خشکی چشم شدید نداشته باشد
 • عدم وجود بیماری های روماتیسمی و دیابت

آیا امکان انجام مجدد لازک وجود دارد ؟

همان طور که پیش تر گفتیم ، لازک یک درمان دائمی برای رفع عیوب انکساری چشم است و نیازی به انجام دوباره این عمل نیست در موارد بسیار نادری از برگشت شماره ، امکان انجام مجدد البته در صورت صلاح دید ، بهترین چشم پزشک گیلان ، وجود دارد. باید توجه داشت تمامی افراد با بینایی نرمال ، دید کامل و بدون شماره چشم در سنین بالای ۴۰ تا ۴۵ سال به دلیل بروز پدیده پیر چشمی یا پرسبیوپی برای دید نزدیک نیاز به عینک نزدیک خواهند داشت. در فردی که تحت لازک ، لیزیک یا پی آر کی نیز قرار می گیرد نیز این نیاز در سنین بالا وجود خواهد داشت ، اما همچنان دید دور بدون عینک خواهد بود.

لازک - دکتر سیامک ریاضی

تفاوت عمل لازک و لیزیک

عمل لیزیک

طی عمل لیزیک ، جراح با استفاده از یک میکروکراتوم یا به وسیله لیزر فموتوسکند ، اقدام به ایجاد نوعی فلاپ دایره ای شکل بر روی سطح چشم بیمار می نماید. در مرحله بعد ، به منظور دسترسی به استروما ، فلاپ برداشته شده و به کمک لیزر اکسایمر شکل بافت قرنیه اصلاح می گردد. پس از اتمام این مرحله ، فلاپ را به موقعیت اصلی آن بازمی گرداند. روند بهبودی بعد از عمل لیزیک ، کوتاه است. در این جا باید اشاره داشت که بیمار در صورت داشتن قرنیه نازک ، کاندید مناسبی برای عمل لیزیک نخواهد بود. عمل لیزیک برای افرادی که ضخامت قرنیه آن ها نرمال است مناسب بوده و معمولا به افرادی پیشنهاد می شود که به دلیل شغل یا فعالیت های شان در معرض ضربه یا آسیب پذیری چشم قرار دارند.

لازک - دکتر ریاضی

عمل لازک در رشت

در این عمل ، جراح اقدام به جدا نمودن اپیتلیوم قرنیه از لایه استرومای زیرین آن می نماید که نسبت به فلپ ضخامت کمتری دارد. نقطه اتصال اپیتلیوم به چشم ، درست مشابه فلاپ ضخیمی است که در عمل لیزیک از بافت قرنیه ایجاد شده است. در پایان عمل ، جراح به منظور پوشش استروما لیزری ، بافت اپیتلیال را بر روی سطح چشم قرار می دهد و در نهایت با یک باند یا لنز تماس ، روی چشم بیمار را می پوشاند تا به این ترتیب لایه اپیتلیوم در موقعیت اصلی خود قرار گیرد. عمل لازک در گیلان ، برای افرادی که قرنیه نازکی دارند یا با درجه بالایی از نزدیک بینی روبرو هستند ، گزینه مناسب تری می باشد.

مقایسه روش پی آر کی با لازک و لیزیک

در روش پی آر کی نیز اپیتلیوم قرنیه قبل از لیزر برداشته می شود ، اما بر خلاف روش لازک بر روی قرنیه مجددا برگردانده نمی شود و لیزر تنها لنز تماسی بر روی قرنیه قرار داده می شود و لایه اپیتلیوم جدید معمولا طی پنج تا هفت روز بر روی قرنیه مجددا تشکیل می شود. امروزه روش پی آر کی ، روش ارجح در مقایسه با لیزیک و لازک می باشد. در بعضی موارد با توجه به شماره چشم و میزان آستیگمات ، می توان برداشتن اپیتلیوم را به وسیله لیزر اکسایمر انجام داد که به آن روش ترنس پی آر کی می گویند که نسبت به روش پی آر کی کانونشنال زمان عمل و تماس با چشم مختصری کوتاه تر خواهد شد. لازم به ذکر است که نتایج نهایی دید و بهبود دید در این دو روش انجام پی آر کی یکسان می باشد.

مراقبت های بعد از عمل لازک

در ادامه چند توصیه مهم در خصوص این جراحی توسط دکتر ریاضی ، فوق تخصص چشم گیلان ، آورده شده است :

 • بعد از عمل ، پزشک برای شما یک لنز تماسی پانسمانی قرار می دهد که این لنز نهایتا یک هفته بعد از جراحی از سطح چشم برداشته خواهد شد.
 • برای رفع درد و احیانا سوزش چشم ناشی از جراحی لازک ، معمولا پزشک معالج تان برای شما قطره های اشک مصنوعی نجویز خواهد کرد.
 • قطره های آنتی بیوتیک و قطره های ضد التهاب نیز برای شما تجویز می شود که مصرف آن باید طبق دستور و تا چندین هفته پس از عمل ، ادامه یابد.
 • در هفته اول بعد از عمل ، بینایی شما کم کم رو به بهبود می رود و این روند تا چند ماه ادامه خواهد داشت ؛ لذا نباید بلافاصله پس از عمل ، انتظار بهبود کامل بینایی داشته باشید.
 • زمان بازگشت به فعالیت های روزانه در افراد مختلف ، متفاوت است و معمولا بین ۳ روز تا یک هفته می متغیر می باشد.
 • در صورت وجود درد در چشم های خود ، صرفا باید از داروهای تجویز شده استفاده کنید و از هیچ دارویی را به صورت خودسرانه به مصرف نرسانید. ( در صورت تداوم درد پس از مصرف داروها ، حتما به بهترین متخصص چشم در رشت مراجعه نمایید. )
 • بعد از عمل ، به منظور محافظت از چشم شما در برابر اشعه مضر نور خورشید و اشعه فرابنفش ، یک عینک آفتابی مخصوص برای شما تجویز می شود که استفاده از آن در محیط بیرون ضروری می باشد.
 • تا چند روز بعد از عمل ، مجاز به انجام رانندگی نمی باشید.
 • طی 4 تا 5 روز اولیه پس از عمل لازک به هیچ عنوان به مدت طولانی به تلویزیون ، مانیتور و موبایل خیره نشوید. در استفاده کوتاه مدت منعی وجود ندارد .
 • تا زمانی که جراح معالج تان مشخص نموده ، مجاز به استفاده از لوزم آرایشی چشم نخواهید بود.
 • در ارتباط با خوابیدن بعد از عمل ، باید متذکر شد که طی دوران نقاهت این عمل جراحی نباید صورت و چشم شما تماس مستقیم با بالش داشته باشد ؛ لذا به روی صورت نخوابید.
 • به مدت 3 تا 4 هفته بعد از عمل ، شنا کردن و رفتن به استخر ممنوع می باشد.

در آخر باید اشاره داشت که پس از جراحی ، چشم های شما تا مدتی نسبت به نور حساس خواهند شد و گاها با احساس سوزش و در چشم های تان مواجه خواهید شد. از این مسئله نگران نباشید ، زیرا این موارد از عوارض بدیهی عمل لازک در گیلان به شمار رفته و تدریجا به طور کامل از بین خواهند رفت. ناگفته نماند که در صورت ادامه دار شدن این موارد ، حتما با بهترین فوق تخصص چشم رشت تماس بگیرید.

لازک - دکتر ریاضی

هزینه لازک در گیلان

برای احتساب قیمت جراحی لازک در گیلان ، بیمار باید مورد معاینه دقیق توسط چشم پزشک خوب ، قرار گیرد. هزینه نهایی بعد از معاینه بالینی و ارزیابی وضعیت جسمی بیمار و غیره برآورد شده و در جلسه مشاوره به بیمار اعلام می شود. برای اطلاع از هزینه این عمل توسط دکتر ریاضی ، فوق تخصص چشم خوب در رشت ، می توانید به مطب ایشان مراجعه بفرمایید.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا