لنز تماسی نرم طبی و زیبایی

لنز تماسی نرم طبی و زیبایی : امروزه شاهد استفاده بسیاری افراد از لنز های نرم طبی و زیبایی در سراسر جهان هستیم. کاربرد این نوع لنزها به دلایل مختلفی از قبیل بهبود میدان دید ، زیبایی ، عدم تمایل فرد به استفاده از عینک ، راحتی در حین انجام حرکات ورزشی و غیره صورت می پذیرد.

لنز تماسی نرم طبی و زیبایی

لنز تماسی نرم چیست ؟

این لنز ها صفحه ای نازک از جنس پلاستیک مخصوص ، هیدروژل یا سیلیکون هیدروژل می باشند که بر روی قرنیه قرار می ‌گیرند.

باتوجه به وابستگی قرنیه به اکسیژن ، لنز تماسی مناسب باید قادر به عبور درصدی اکسیژن از خود باشد تا قرنیه با کمبود اکسیژن مواجه نگردد و منجر به آسیب بافت و سلول های آن نشود.

انواع لنزهای تماسی نرم

به طور کلی لنزهای تماسی هم کاربرد طبی – درمانی دارند و هم جنبه زیبایی – آرایشی را دارا می باشند در مواردی هر دو این ویژگی ها در لنز لحاظ می گردد.

  • لنزهای تماسی طبی

از لنزهای تماسی طبی می توان جهت اصلاح نزدیک بینی ، دور بینی ، آستیگمات و پیر چشمی استفاده نمود.

لنزهای تماسی طبی فاقد رنگ و شفاف می باشند ، اما جهت سهولت یافتن آن ها در ظرف مخصوص نگهداری لنز کمی تناژ رنگی به آن ها اعمال می شود.

لنز تماسی نرم طبی و زیبایی

  • لنزهای تماسی رنگی

لنزهای تماسی رنگی می‌ توانند صرفا جنبه زیبایی داشته باشند ( بدون نمره ) یا اینکه جهت اصلاح نزدیک بینی ، دوربینی ، آستیگماتیسم و پیرچشمی مورد استفاده قرار گیرند.

مواردی که جهت استفاده از لنزهای تماسی محدودیت وجود دارد :

  • افرادی که ساکن مناطقی هستند که دسترسی به پزشک برای آن ها به راحتی مقدور نیست.
  • افرادی که در استفاده و نگهداری از لنز فاقد توانایی لازم می باشند، یا دارای خشکی چشم شدید ، سابقه عفونت قرنیه ، بلفاریت یا عفونت مزمن لبه پلک ها می باشند.
  • به رغم اینکه شرایط اقلیمی و محیط پیرامون افراد در استفاده از لنزهای تماسی محدودیتی ایجاد نمی کنند ، اما افرادی که ساکن مناطقی هستند که آلوده به دود وسایط نقلیه ، دود کارخانجات و گرد و غبار است و نیز افرادی که در مناطق بسیار گرم یا سرد و مناطق فاقد اکسیژن کافی نظیر کوهستان ها سکونت دارند استفاده از لنزهای تماسی برای آن ها دشوارتر خواهد بود.

لنز تماسی نرم طبی و زیبایی

مراقبت از لنزهای تماسی طبی

  1. افرادی که از لنزهای طبی استفاده می کنند ، چنانچه به دلیل استفاده از لنز با علائمی از قبیل سوزش ، قرمزی چشم ها ، اشک ریزی ، درد ، تورم یا ترشحات چشمی و تاری دید مواجه شدند باید سریعا لنز را از چشم خود خارج نموده و به پزشک خود مراجعه کنند.
  2. چک کردن تاریخ مصرف و عدم استفاده بیش از زمان تعیین شده برای لنز بسیار با اهمیت می باشد.
  3. استفاده از مایع لنز مناسب و رعایت دستورالعمل های شستشو و نگهداری لنز بسیار مهم است ، چرا که عدم توجه به این دستورالعمل ها می تواند منجر به کاهش عمر لنز و حتی در برخی موارد ممکن است سبب بروز عفونت در قرنیه و بافت اطراف آن شود.
  4. در صورتی که استفاده از لنز منجر به تحریک و قرمزی چشم تان شده است دیگر از لنز استفاده نکنید ، چرا که این مسئله ممکن است سبب بروز عفونت های خطرناک چشمی و حتی گاها از بین رفتن بینایی گردد.
  5. لازم به ذکر است که در صورت استفاده از لنزهای تماسی ، حتما باید جهت معاینه و بررسی چشم به صورت منظم به چشم پزشک خود مراجعه نمایید.

به طور کلی در صورت استفاده از لنز تماسی نرم طبی و زیبایی باید دستورالعمل های فوق را رعایت نمایید ، لذا بدیهی است که لنز‌های رنگی نیز مستلزم نگهداری صحیح می باشند و قبل و بعد از هر بار استفاده باید آن ها را به درستی ضدعفونی نمود.