برای انجام عمل لازک در گیلان به چه کسی مراجعه کنیم ؟ عمل لازک نوعی جراحی لیزری چشم می باشد که در زمینه رفع عیوب انکساری چشم اعم از دوربینی ، نزدیک بینی و آستیگماتیسم روشی ایمن و مطمئن تلقی می گردد.

دکتر سیامک ریاضی ، جراح و متخصص چشم و از برجسته ترین پزشکان جراح چشم در گیلان می باشند که انواع جراحی های لیزری اصلاح عیوب انکساری چشم ؛ از جمله عمل لازک و لیزیک و پی آر کی را به بهترین نحو ممکن به انجام می رسانند و تاکنون نتایج درخشانی را در حوزه اعمال جراحی لیزری چشم در کارنامه کاری خود به ثبت رسانیده اند.

عمل لازک در گیلان

عمل پی آر کی چیست ؟

عمل PRK پی آر کی ( فوتورفراکتیو کراتکتومی) یک نوع جراحی به کمک لیزر اکسایمر برای درمان نزدیک بینی ، دوربینی و آستیگماتیسم می باشد. دوره نقاهت PRK (پی آر کی) کمی طولانی تر از جراحی چشم لیزیک می باشد ؛ اما با توجه مزایایی که نسبت به روش لیزیک دارد. امروزه به صورت گستره انجام می پذیرد و درصد بسیاری از چشم پزشکان از این روش استفاده می کنند.

لیزیک ، پی آر کی و سایر انواع جراحی های لیزری چشم ، با اصلاح انحنای قرنیه موجب شکل گیری تصویر شفاف بر روی شبکیه چشم می گردند.

تفاوت پی آر کی با لیزیک در چیست ؟

تفاوت اصلی بین PRK (پی آر کی) و لیزیک در عمقی از قرنیه هست ، تحت تابش لیزر قرار می گیرد. در لیزیک ابتدا یک فلپ نازک روی قرنیه با یک میکروکراتوم یا به کمک لیزر femtosecond ایجاد می شود. پس از بلند کردن فلپ ، انحنای قرنیه با لیزر اکسایمر اصلاح می گردد. سپس فلپ مجددا در محل خود قرار می گیرد. در PRK (پی آر کی)، سلول های لایه بیرونی قرنیه یعنی اپیتلیوم با لیزر اکسایمر (روش ترانس پی آر کی trans PRK) یا به صورت مکانیکال برداشته می شود ، و سپس قرنیه تحت تابش لیزر قرار می گیرد. در حقیقت اصلاح انحنا در قسمت های سطحی تر قرنیه انجام می شود. اپیتلیوم در عرض ۳ تا ۵ روز پس از جراحی بر روی سطح قرنیه بازسازی می شود.

در روش پی آر کی و لازک نسبت لیزیک به دلیل دستکاری کمتر بافت قرنیه عوارضی مانند اکتازی قرنیه بسیار کمتر می باشد. عوارض مربوط به ایجاد فلپ در این روش وجود ندارد همچنین در افراد با قرنیه نازک روش ارجح می باشد.

تفاوت عمل لازک با عمل لیزیک

در عمل لیزیک به منظور اصلاح دید ابتدا لایه ای از بافت قرنیه به همراه سلول های سطح آن برداشته می شود که به آن فلپ می گویند این در حالی است که در عمل لازک دیگر نیازی به ایجاد برش در بافت قرنیه و برداشت ضخامتی از آن وجود نداشته و در آن تنها برداشت لایه ای سطحی و بازگشت پذیر از قرنیه موسوم به اپی تلیوم انجام می گیرد.

با توجه توضیحات فوق می توان گفت که عمل لازک به دلیل حفظ استحکام لایه میانی قرنیه یا اصطلاحا استروما و عدم دستکاری آن ، کاربرد گسترده تری در میان انواع اعمال جراحی لیزری پیدا کرده است.

البته لازم به ذکر است که نتایج حاصله و میزان بینایی در تمامی جراحی های لیزری چشم یکسان است و جراح چشم بر اساس تصویربرداری و معاینات انجام شده ، شماره چشم و با توجه به ساختار چشم افراد بهترین و مناسب ترین روش جراحی را برای آن ها برمی گزیند.

 

 

فرآیند عمل لازک

عمل لازک بدون نیاز به بیهوشی و با استفاده از قطره های بی حسی انجام می پذیرد و تنها کمتر از چند دقیقه به طول می انجامد.

برداشت لایه اپی تلیوم در این عمل به کمک نوعی محلول الکلی انجام می شود و فاقد نیاز به میکروکراتوم که ابزاری مشابه تیغ جراحی است می باشد.

ورود عمل لازک به عرصه چشم پزشکی سبب ایجاد تحولی شگرف در اصلاح دید و جراحی های لیزری چشم شده است ، به ویژه برای افرادی که از قرنیه ای نازک برخوردارند ، افرادی که به سندرم خشکی چشم مبتلا هستند ، افرادی که در معرض فعالیت های پرخطر فیزیکی قرار دارند و همچنین افرادی که شیب انحنای قرنیه آن ها کم است.

مزایای جراحی لازک

مهم ترین مزایای جراحی لازک عبارتند از :

 • مدت زمان انجام عمل لازک بسیار کوتاه بوده و حدودا چند دقیقه به طول می انجامد.
 • در عمل لازک بر خلاف عمل لیزیک که طی آن ضخامتی از قرنیه برداشته می شود ؛ با حفظ استحکام قرنیه و بدون نیاز به دستکاری آن ، تنها لایه اپی تلیوم برداشته خواهد شد.

به طور کلی می توان گفت عمل لازک ، برای آن دسته از عزیزانی که به دلیل نازک بودن قرنیه ، مجاز به انجام عمل لیزیک نیستند و همچنین برای افرادی که شیب انحنای قرنیه چشم آن ها بسیار کم و یا زیاد است که احتمال بروز عارضه حین برداشتن فلپ لیزیک در آنها بالا می باشد ، گزینه مناسبی خواهد بود.

عمل لازک در گیلان

اقدامات قبل از عمل لازک

 1. بیمار می بایست در صورتی که داروی خاصی مصرف می نماید حتما جراح را از این موضوع مطلع نماید.
 2. به مدت چند روز پیش از انجام عمل ، بیمار نباید از لنزهای تماسی استفاده نماید.
 3. حداقل به مدت ۲۴ ساعت قبل از انجام عمل لازک ، مصرف لوازم آرایشی چشمی ممنوع است.
 4. استحمام در شب قبل از عمل ضروری است.
 5. در عمل لازک به دلیل عدم نیاز به بیهوشی ، بیمار باید صبحانه سبکی در روز عمل میل نماید.
 6. در روز عمل می بایست چشم ها و پلک ها را با آب خالی شستشو نمود و از شستن چشم ها با سایر مواد از قبیل شامپو خودداری شود.
 7. بیمار می بایست در روز عمل ، به اتفاق یک همراه و حداقل نیم ساعت قبل از عمل در محل جراحی حضور یابد.

متقاضیان این جراحی به ویژه ساکنین استان گیلان جهت انجام عمل لازک در گیلان با مطالعه مطالب فوق می توانند اطلاعات لازم در ارتباط با این عمل را کسب نمایند.

بهبودی بعد از عمل لازک

 • افرادی که تحت عمل لازک قرار گرفته اند ؛ بلافاصله پس از عمل ، ترخیص شده و بعد از بازه زمانی کوتاهی ( ۳ تا ۵ روز ) ، قادر به از سرگیری فعالیت روزانه خود خواهند بود.
 • در بعضی افراد بعد از چند ساعت به دنبال لیزر و با از بین رفتن اثر قطره های بی حسی درد وجود خواهد داشت. احساس درد مختصر در روز اول بعد از عمل لازک ، امری نگران کننده نیست و می توان با مصرف مسکن های تجویز شده توسط پزشک معالج آن را تسکین بخشید.
 • در عمل لازک یک لنز تماسی پانسمانی ، بر روی سطح چشم بیمار قرار داده می شود که پس از بهبود سلول های اپیتلیال و تقریبا ۵ تا ۷ روز بعد توسط چشم پزشک به صورت سرپایی در مطب خارج خواهد شد.
 • پزشک معالج در راستای به حداقل رساندن ریسک بروز عفونت و تسریع روند بهبودی ، داروهای آنتی بیوتیک و نیز استروئیدهای موضعی برای بیمار تجویز می نماید.
 • توجه داشته باشید که اغلب ، روند بهبود دید پس از عمل لازک و پی آر کی به مراتب کندتر از عمل لیزیک می باشد ؛ البته نتیجه عمل لازک با نتایج سایر اعمال لیزری چشم نظیر لیزیک و PRK کاملا یکسان است.

 

 

هزینه عمل لازک در گیلان

به منظور احتساب هزینه عمل لازک ، فرد باید حتما مورد معاینه و بررسی دقیق قرار گیرد ؛ چرا که هزینه این جراحی بر اساس پارامترهای متعددی برآورد می شود و از این رو در افراد مختلف ، متفاوت می باشد.