جراحی شالازیون

جراحی شالازیون : در صورتی که مجرای خروجی غدد ترشح کننده پلک دچار انسداد شود ؛ مواد ترشح کننده در این غدد چربی ، تجمع خواهند یافت و این اتفاق منجر به تشکیل یک برجستگی کوچک در لبه پلک و در قسمت زیرین پوست خواهد شد که اصطلاحا شالازیون نامیده می شود.

در ابتدا ممکن است بتوان با استفاده از کمپرس گرم و همچنین ماساژ ملایم به تخلیه شالازیون کمک کرد ، اما چنانچه این اقدامات در درمان شالازیون موثر واقع نشد ، می بایست جهت درمان آن به چشم پزشک مراجعه کرد.

توجه داشته باشید که پزشک متخصص ممکن است برای درمان این عارضه ، جراحي شالازيون را پیشنهاد نماید.

دلایل ابتلا به شالازیون

ابتلا به این بیماری به عوامل مختلفی بستگی دارد که شایع ترین آن ها عبارتند از :

  1. عدم رعایت بهداشت چشم ها
  2. تماس دست آلوده با چشم

جراحی شالازیون

نحوه جراحی شالازیون

در جراحی شالازیون ابتدا با استفاده از قطره و داروی بی حسی ، پلک بیمار را به طور کامل بی حس می کنند.

البته در کودکان انجام این جراحی از طریق بی حسی موضعی ، ممکن نبوده و افراد در این رده سنی می بایست از طریق بیهوشی عمومی ، تحت جراحي شالازيون قرار گیرند.

سپس با ایجاد برش کوچکی در ناحیه پشت پلک ، شالازیون را تخلیه می نمایند.

لازم به ذکر است که برش ایجاد شده در پشت پلک ، به نحوی است که غالبا نیازی به بخیه نخواهد داشت و به خودی خود ترمیم می گردد.

همچنین از آن جا که برش در بخش داخلی پلک ایجاد می شود ، قاعدتا به هیچ عنوان محل آن از روی پلک مشاهده نخواهد شد.

در نهایت و پس از تخلیه شالازیون ، چشم بیمار را  پانسمان می کنند و این پانسمان باید برای چند ساعت بر روی چشم بیمار باقی بماند.

در مواردی که ابتلا به شالازیون به دفعات اتفاق بیافتد ؛ پزشک متخصص ، ترشحات تخلیه شده از آن را به منظور آسیب شناسی و بررسی بیشتر به لابراتوارهای فوق تخصصی چشم ارسال خواهند کرد.

جراحی شالازیون

مراقبت های بعد از جراحی شالازیون

اکثر بیماران پس از برداشتن پانسمان ، ممکن است با ترشحات رقیق خونی بر روی پانسمان یا حتی داخل چشم مواجه شوند ؛ این مسئله یک امر عادی بوده و نیازی به نگرانی نیست چرا که تا 48 ساعت پس از عمل ، به کلی مرتفع خواهد شد.

بروز کبودی و تورم نیز پس از عمل ، امری طبیعی است و غالبا تا 14 روز پس از جراحی ، برطرف می گردد.

در برخی موارد چشم پزشک در راستای تسریع بهبودی و کاهش التهاب محل عمل ؛ توصیه به مصرف قطره های مخصوص ، پمادهای استروئیدی یا آنتی بیوتیک می کند که بیمار می بایست تا چند روز پس از عمل از آن ها استفاده نماید.

جهت کنترل و تسکین درد ، استفاده از داروهای مسکن معمولی البته با دستور و تایید پزشک ، ممنوعیتی ندارد.