درباره تنبلی چشم

یکی از انواع اختلالات بینایی ، تنبلی چشم یا آمبلیوپی ( Amblyopia ) است که در کودکان کمتر از ۱۰ سال رخ می دهد. تنبلی چشم که معمولا در یک چشم اتفاق می افتد ، به این صورت است که چشم سالم تصاویر را واضح تر و بهتر می بیند در نتیجه مغز ، چشم سالم را برای دیدن انتخاب می کند وچشم معیوب تنبل می شود. اما در مواردی می تواند هر دو چشم در گیر شوند. ( چشم پزشک و سلامت چشم )

در این اختلال چشم از لحاظ ظاهری سالم است ولی در واقع دارای مشکل دید است که حتی با عینک هم رفع نمی شود.

تنبلی چشم

علل تنبلی چشم

سه علت مهم اختلال تنبلی چشم در زیر آمده است :

  1. انحراف چشم یا استرابیسم : در این حالت کودک برای بهتر دیدن از چشمی که بینایی بهتری دارد استفاده می کند در نتیجه چشم منحرف ضعیف می شود.
  2. شفاف نبودن مسیر بینایی : در این حالت چشم به دلایل مختلف مانند کدورت قرنیه ، آب مروارید و افتادگی پلک دارای تنبلی چشم می شود. در واقع چشمی که مشکل دارد نمی تواند تصاویر را بصورت شفاف نشان دهد و مغز ، چشم سالم را برای دریافت اطلاعات انتخاب می کند.
  3. عیوب انکساری : آن دسته از اختلالات بینایی هستند که با استفاده از عینک اصلاح می شوند. این اختلالات شامل دوربینی ، نزدیک بینی و آستیگماتیسم هستند که برای یک چشم و یا هر دو چشم رخ می دهند.

در حالت اول ، چشم ضعیف تر تنبل می شود و در حالت دوم هر دو چشم ضعیف می شوند.

تشخیص تنبلی چشم در این مورد بسیار مشکل است زیرا چشم در وضعیت طبیعی خود قرار دارد.

تشخیص تنبلی چشم

تا زمانی که چشم از لحاظ ظاهری در حالت طبیعی باشد یا مشکل بینایی به مرحله حاد نرسیده باشد ، والدین از اختلال چشم کودک خود مطلع نمی شوند.

پس باید کودکان را به صورت دوره ای برای معاینه و چکاپ نزد چشم پزشک برد. پزشک نیز تنبلي چشم را از روی اختلاف توانایی دید دو چشم و سایر معاینات تشخیص می دهد.

تنبلی چشم

علائم تنبلی چشم

  • بستن یکی از چشم‌ ها در هنگام نگاه کردن
  • کج کردن سر
  • انحراف به داخل یا خارج چشم ها
  • چشم‌هایی که هماهنگ کار نمی ‌کنند

درمان تنبلی چشم

خوشبختانه تنبلي چشم در بسیاری موارد در صورت تشخیص به موقع قابل درمان می باشد.

مهم ترین مسئله در درمان تنبلي چشم اصلاح عامل ایجاد کننده است مثلا در موارد کاتاراکت مادر زادی ، جراحی کاتاراکت است یا در موارد عیب انکساری بالا استفاده از عینک می باشد. در کنار آن بستن چشم سالم چند ساعت در روز انجام می شود.

به این صورت که کودک باید از چشم ضعیف تر خود استفاده کند و چشم قوی تر با یک پوشش بسته بماند تا مغز مجبور شود از چشم تنبل برای دیدن استفاده کند.

علاوه بر این باید تمرینات خاصی به کودک داده شود تا هم طول دوره درمان کمتر شود و هم دیدی که فرد پیدا می کند پایدار و ثابت شود.

این روش موثر ترین روش درمان تنبلي چشم است ولی باید به مدت طولانی انجام شود تا موثر واقع شود.

تنبلی چشم

عوارض عدم درمان تنبلی چشم

توجه نکردن به اختلال تنبلي چشم پیامد هایی دارد با افزایش سن میزان موفقیت درمان کاهش می یابد و در سنین بالای ۱۰ سال تقریبا به صفر‌خواهد رسید

کاهش بینایی جدی و دائمی چشم تنبل و از بین رفتن دید سه بعدی ، ایجاد انحراف چشم در آینده از عوارض عدم درمان است